A pattanásokról...
A pattanásos bőr
Nem más, mint a szőrtüszők és faggyúmirigyek gyulladásos betegsége.
A pattanás általában serdülőkorban több tényező - hormonális változások, veleszületett hajlam és környezeti hatások - együttes hatására alakul ki. A test faggyúmirigyekben gazdag területein jelennek meg, így a homlokon, az orrcimpákon, az állon, de előfordulhatnak a mellen és a háton is. Főként az arcot és a felsőtestet érinti, hiszen itt található a legtöbb faggyúmirigy.Ez pedig éppen akkor keletkezik, amikor a faggyúmirigyek kivezető nyílása elzáródik, a baktérium elszaporodik és a faggyúmirigy begyullad. A fiatalok ilyenkor zsíros bőrt, fekete vagy fehér mitesszereket észlelnek magukon. A pattanások problémája a pubertás kor előtt, vagy alatt jelentkezik, és a panaszok legtöbbje 20 éves korig eltűnik. A kezelés azonban mindig hasznos és pozitív eredménnyel jár.
Napfényre, kozmetikumokra, vegyszerekre adott allergiás válaszreakció is okozhat pattanásokat. A piszkos városi levegő kedvez az akné megjelenésének. Nincs rá bizonyíték viszont, hogy bizonyos ételek kihoznák a pattanásokat, ha csak nem valami ételallergiáról vagy gombás fertőzésről van szó. A hajlam genetikai meghatározottságára utal, hogy a pattanások előfordulásában jellegzetes etnikai különbségek fedezhetők fel, öröklődési menete nagy valószínűséggel domináns. Mindkét szülő betegsége esetén az akne kialakulásának esélye a gyermekben 50%.
Összefoglalva tehát, az akne kialakulásáért felelős legfontosabb tényezők:
♦Bizonyos, főleg zsíros kozmetikumok, elzárják a pórusokat és így vezethetnek a mirigyek gyulladásához.
♦A stressz, valamint az arcbőr gondatlan tisztítása is kiválthatja az aknék kialakulását.
♦Elengedhetetlen este a smink tökéletes eltávolítása.
♦A férfi nemi hormonok, melyek nőkben is termelődnek, a faggyúmirigyeket a faggyú termelésére késztetik.
A pattanások ártalmai:
A pattanások helyén a bőrszövet különböző mértékben károsodhat, pici seb keletkezik. Nagyban függ a gyulladás nyomán kialakult szövetkárosodás kiterjedésétől, mélységétől, elhelyezkedésétől a bőr kollagén rostjaihoz képest, attól, hogy mennyire fertőződött el, és természetesen a bőrtípustól, örökletes hajlamtól is. Minden seb pici gyulladás, de ha el is fertőződik, az kedvez a hegesedésnek! A sok gennyet tartalmazó, fájdalmas csomók, hólyagok a bőr mélyebb rétegeit is érintik, és egyértelműen gyakrabban hagynak maguk után heges nyomot. Akár a gyulladást, akár a személyes hajlamot nézzük, a legjobb, amit tehetünk, a megelőzés!
Nézzük meg, mitől maradhat heg a pattanás helyén?
A sérült szövet helyén a szervezet arra törekszik, hogy minél inkább helyreállítsa az eredeti szöveti szerkezetet. A pattanásos szövetkárosodás is kis sebként viselkedik a gyógyuláskor. Ha a helyreállítás teljesen sikerül, akkor a sebet záró, kezdetben normálisan pirosas és a bőrből kissé kiemelkedő hegszövet vérellátása csökken, ezért elhalványul. A valódi hegektől érdemes elkülöníteni ezeket az "álhegeket", ún. maculákat, amelyek nem maradnak meg végleg, bár akár hat hónapig is azt a benyomást kelthetik.
Elsősorban a sötét bőrűeknél az egykori gyulladásra erősebben pigmentált foltok emlékeztethetnek 1-2 évig. Ha nem napoztatjuk őket, hamarabb tűnnek el.
Amit viszont tehetünk:
Naponta kétszer érdemes megmosni az arcot valamilyen bőrbarát, lehetőleg illatszermentes, nem allergizáló, bőrközeli, 5,5-ös pH-jú tisztítószerrel. A lúgos szappan a bőrfelület túlzott zsírtalanítása révén végső soron fokozza a faggyútermelést, és mellesleg a faggyúmirigyek kivezető járatának elzáródásában sem ártatlan. Helyette arctisztító tej és tisztítókrém vagy lúgmentes lemosógél is ajánlott. A simogató mozdulatokkal felvitt lemosó szereket langyos vízzel öblítsük le.
Nyilván nem mondtunk sok újat, ez a mindennapi arcmosás receptje. A lemosó felvitelekor a vattapamaccsal kerülni kell az erőteljes dörzsölést. Minden erős nyomás, dörzsölés csak terjeszti a gyulladást azáltal, hogy eloszlatja, bejuttatja a kórokozókat a mitesszerekbe.
Ha az arcbőr megizzad, iktassunk be egy ráadás öblítést langyos vízzel.
|